Курси самооборони для жінок. Кампанія жіночої безпеки в Краматорську. Опис ініціативи

Ініціатива «Посилення безпеки жінок у громаді Краматорська та зміцнення довіри суспільства до поліції у питаннях запобігання та протидії гендерно зумовленому насильству» реалізована ГО «Асоціація жінок «Пані» спільно з патрульною поліцією міста Краматорська за підтримки Інноваційного фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (CPIF) Проєкту підтримки підготовки поліцейських (PTAP), що реалізується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» за фінансової підтримки уряду Канади.


Мета ініціативи:

Підвищення рівня спроможності жінок міста Краматорська розпізнавати, запобігати та протидіяти домашньому й гендерно зумовленому насильству шляхом налагодження тісної співпраці з поліцією та збільшення правових, психологічних і фізичних навичок; розвінчання стереотипів у громаді із цієї тематики; підвищення обізнаності та відповідальності чоловіків щодо домашнього й гендерно зумовленого насилля загалом.

Етапи реалізації ініціативи:

1. Соціальне опитування «Життя без насильства»

Оцінювання рівня обізнаності жителів міста Краматорська про насильницькі відносини між людьми, аналіз довіри громади до поліції, можливостей і зон співпраці громадян і громадських об’єднань із поліцією.

Основні етапи дослідження включали розроблення опитувальника, формування вибірки, відбір і підготовку волонтерів-інтерв’юерів, проведення польового етапу (анкетування респондентів), координування роботи інтерв’юерів, оцифрування анкет, систематизацію, аналіз та візуалізацію результатів дослідження.

Анкета складалася із 17 запитань: 13 — на тему дослідження та 4 — відомості про респондентів. Анкетування було анонімним і не вимагало повідомлення персональних даних.

Первинна анкета за посиланням.

Результати анкетування за посиланням.

2. Перша робоча зустріч організаторів і партнерів

Знайомство всіх учасників проєкту, аналіз вимог до учасників робочої групи, розроблення робочого плану проєкту, який включав складання календарного графіка, виокремлення завдань, визначення відповідальних осіб і розподіл функціональних обов’язків. Планування заходів, які відбудуться в період дії акції «16 днів проти насильства».

Затверджений план заходів за посиланням.

3. Розроблення логотипа для курсів «Слабка не є безсильна» для підвищення впізнаваності курсів самооборони для жінок і подальшого розповсюдження інформації про проєкт.

Логотип, логотип горизонтальний.

4. Старт реєстрації на курси самооборони для жінок «Слабка не є безсильна».

До початку курсів самооборони охочі взяти участь реєструвалися на Facebook-сторінці «Пані» та за телефоном гарячої лінії. Учасниці могли ознайомитися з графіком і місцем проведення занять, а за телефоном і на пресконференції отримати відповіді на запитання та уточнену інформацію. Реєстраційна форма була короткою та містила лише контактну інформацію для полегшення процедури участі в заходах.

5. Спільна пресконференція партнерів проєкту

Під час заходу начальник Управління у справах сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації, начальник Управління з гуманітарних питань Краматорської міської ради, очільниця ГО «Асоціація жінок «Пані», інспектор групи зв’язків з громадськістю батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов’янськ Управління патрульної поліції у Донецькій області, командир роти ТОР батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов’янськ, координатор проєкту «Простір підтримки» БФ «Карітас Краматорськ» анонсували основні заходи проєкту й окреслили роль поліції.

Висвітлення в локальних ЗМІ.

6. Круглий стіл з організаторами та партнерами проєкту

У межах заходу відбулася відкрита дискусія на тему насилля в місті й пошуку шляхів співпраці. Присутні представники облдержадміністрації озвучили статистичні дані та акцентували, що вони не повністю відображають реальну картину. Представники патрульної поліції розповіли про випадки, з якими вони стикаються щодня, і наголосили на необхідності проведення профілактичної роботи. Громадські організації зазначили, що не мають чіткої схеми взаємодії та якісного перенаправлення людини, яка опинилася в кризі. За результатами круглого столу були тезово сформульовані проблеми та шляхи їх розвязання. Присутні підготували план дій, першим пунктом якого стали курси самодопомоги для жінок.

7. Виступ на радіо (телетрансляція)

Слухачі отримали інформацію про те, що таке ненасильницькі взаємовідносини, яку відповідальність несе кривдник і жертва, наслідки насильства в родині для дорослих і дітей, а також почули розповіді про «будні» поліцейських і випадки, з якими вони стикаються.

8. Розроблення інформаційної листівки

На листівці вміщено стислу інформацію, необхідну для чіткого розуміння проблеми насильства, видів насильства й можливості звернення в разі потрапляння в кризову ситуацію. Завдяки невеликому формату її можна носити із собою та використовувати як памятку.

Листівка доступна за посиланням.

9. Старт курсів самооборони для жінок

Перше теоретичне заняття: загальна інформація про проєкт, його складові, теоретичну та практичну частини курсів, графік і подальше планування. Також були розглянуті портрет жертви та кривдника, чим вони відрізняються, як розірвати співзалежні стосунки. Учасниці дізналися, чому саме така ідея профілактики та протидії насильству виникла в організаторів і як поліція взаємодіє з громадою не тільки в межах цього проєкту, а і в інших проєктах міст Краматорськ і Слов’янськ.

10. Відкритий семінар для чоловіків

Захід розпочався з брифінгу, на якому були представлені результати дослідження «Життя без насильства», участь у якому взяли більше як 1 000 респондентів із міста Краматорська.

Далі — «жива бібліотека», де представники патрульної поліції в містах Краматорськ і Слов’янськ представили найбільш разючі та нетипові історії реагування на випадки домашнього насильства, з якими вони стикнулися у своїй роботі, а також відповіли на питання учасників.

Під час фасилітаційної сесії «Реагуємо та протидіємо разом: співпраця громади та поліції» за участю представників патрульної поліції, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Збройних Сил України, ОБСЄ, релігійних діячів і небайдужих мешканців міста були напрацьовані реальні кроки підвищення рівня обізнаності щодо протидії насильству в місті Краматорську.

Програма семінару за посиланням.

11. Друге практичне заняття із жіночої самооборони

За основу заняття була взята методика ізраїльських правоохоронців, яка передбачає фізичні вправи та психологічний тиск на агресора шляхом напору.

12. Третє практичне заняття із жіночої самооборони та висвітлення в пресі

Висвітлення процесу проходження занять сприяло зміцненню довіри населення до поліції завдяки ефективній комунікації з досить вразливою, але численною аудиторією, а саме жінками різного віку, представниками місцевого самоврядування та журналістами.

13. Четверте завершальне практичне заняття

Спрямоване на один із найважливіших аспектів самодопомоги в скрутній ситуації — можливість покликати на допомогу. Дуже часто страх паралізує не тільки тіло, але й голос, тому на завершальному занятті жінки працювали зі своїми страхами та намагалися кричати настільки сильно, щоб навичка закріпилася на несвідомому рівні.

14. Лекційне заняття з психологом

Протягом теоретичної частини учасниці ознайомилися з видами насильства, розглянули домашнє насильство, його види та типові помилки людини, яка опинилася в складних обставинах. Також окремо обговорили профілактичні заходи, як не стати жертвою насильства, найтиповіші помилки та поради із самозахисту. У практичній частині жінки в групах виконували завдання: 1 група — малювала портрет жертви, група 2 — портрет кривдника.

Будували особисті кордони, порушували їх і знов будували, щоб розуміти, як швидко ми втрачаємо себе та свій самозахист і як важко все знову налагодити та відбудувати.

15. Лекційне заняття з юристом

Учасники проаналізували законодавчі акти, які регулюють відносини, повязані із ситуаціями насильства, ознайомилися зі змінами в законодавстві. Представники юридичної допомоги розповіли, як захищати свої права та реалізувати їх у правовий спосіб; роз’яснили, як поводитися, куди звертатися по допомогу в ситуації фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства.

16. Лекційне заняття з представником патрульної поліції

Правоохоронець визначив поняття насильницьких дій, надав карту звернень по допомогу в разі необхідності та розяснив зміни до законодавства про запобігання і боротьбу з насильством стосовно жінок і домашнім насильством.

17. Флешмоб за участю визначних осіб міста

Учасники висловили думки на тему насильства з акцентом на активній позиції щодо протидії та профілактики насильницьких дій.

18. Два бонусні практичні заняття

Бонусні заняття допомогли обєднати відпрацьовані навички, відчути й закріпити на фізичному рівні всі вправи та спробувати довести їх до автоматизму. Індивідуальний підхід до кожної учасниці допоміг не тільки вивчити вправу, але й запамятати її правильне виконання.

19. Завершення проєкту. Презентація підсумків

Підбиття підсумків проєкту, аналіз заходів і здобутих навичок та знань. Аналіз результатів анкетування та вручення сертифікатів. З найбільш значущих результатів: перше в практиці Краматорського міського суду рішення про видачу обмежувального припису у випадку, визначеному Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»: постраждала особа, яка не замовчувала свої проблеми, — учасниця курсів самооборони для жінок.

Презентація результатів проєкту за посиланням.

 

Category:  Gender-based Violence

Viewed:  175

Краматорськ

Type: Image

Ukrainian language

All material is available only to registered users

Download
Курси самооборони для жінок. Кампанія жіночої безпеки в Краматорську. Опис ініціативи

Quick contact form

Need help implementing such an initiative?

Write an application and we will contact you

Related materials

Усі матеріали, створені в рамках ініціативи