Кризова кімната: шелтер для постраждалих від домашнього насильства. Опис ініціативи

Ініціатива «Кризова кімната» реалізована ГО «Д.О.М.48.24» спільно з Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області, Управлінням патрульної поліції Івано-Франківської області за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції CUPDP (за фінансової підтримки уряду Канади).


Мета ініціативи:

Створення пілотної версії кризової кімнати в місті Івано-Франківську для жертв домашнього насилля та інформування міського й сільського населення про алгоритми реагування на прояви домашнього насилля з активним залученням представників патрульної поліції задля забезпечення помітності роботи поліції й покращення довіри громадян до неї.

Завдання ініціативи:

  1. Налагодити співпрацю зі стейкхолдерами — муніципальними службами, патрульною поліцією, ЗМІ.
  2. Підвищити рівень довіри жертв насилля до представників поліції.
  3. Змінити у свідомості жінок стереотипи щодо бездіяльності поліції та недоречності звернення до неї в разі насилля.
  4. Забезпечити безпеку жінок-жертв насилля після випадків домашнього насильства, зменшити кількість повторних інцидентів.

Етапи реалізації ініціативи:

1. Підготовчий етап — закупівля обладнання та облаштування кімнати, узгодження дій стейкхолдерів, підготовка інструкцій, робота над посібником

Стейкхолдери домовилися укласти меморандум про співпрацю, усі присутні департаменти (освіти, здоров’я, соціальна служба для сім’ї, дітей та молоді, служба у справах дітей та інші) та ГО «Д.О.М.48.24» задекларували свою роль у співпраці. Було узгоджено дії муніципальних служб, поліції щодо використання кризової кімнати. Найкраще вдалося налагодити роботу з поліцією, обласним департаментом соцполітики та Департаментом молодіжної політики і спорту. Проте офіційний меморандум про співпрацю так і не було підписано: жодну з трьох робочих редакцій не погодили юристи, адже в законодавстві визначено, що притулки для осіб, що постраждали від насильства, можуть створювати лише органи місцевого самоврядування.

Після ухвалення рішення про співпрацю без формальних документів було закуплено обладнання для кризової кімнати — кухонне (меблі, техніка, посуд), для двох житлових кімнат (встановили телевізори, провели сигналізацію, постелили килими), базове харчування та гігієнічні засоби, аптечки, черговий телефон.

2. Робота кризової кімнати, надання психологічної допомоги

Коли всі підготовчі роботи було завершено, працівники ГО «Д.О.М.48.24» сповістили про це тих суб’єктів, до яких могли б звертатися потенційні клієнти кризової кімнати, у першу чергу поліцію, гарячі лінії, служби у справах дітей, сімей та молоді, безоплатну правову допомогу, школи, районні установи в області, релевантні громадські організації, інші притулки в області.

У результаті першу постраждалу спрямував центр соціальних служб для сімї, дітей та молоді, ще одну — служба у справах дітей, решту привозили інспектори поліцейських мобільних груп. Усі постраждалі залежно від потреб забезпечувалися продуктовими та гігієнічними наборами. Усього від початку роботи до нас потрапили 12 жінок, разом із дітьми перебувало 28 осіб.

3. Друк і розповсюдження інформаційних матеріалів

Запуск кампанії був приурочений до «16 днів проти насильства». Плакати були розміщені на міських дошках оголошень (125 дощок на 2 тижні), у під’їздах (4 000 під’їздів), у 15 тролейбусах, 20 автобусах. Також ми роздали 10 000 єврофлаєрів для розповсюдження по області в сільській місцевості (через патрульну поліцію та обласний департамент соцполітики), запустили рекламу в соцмережах.

4. Створення та запуск чат-боту

Для запуску чат-боту ми обрали Viber, а не Telegram, оскільки перший більш розповсюджений серед жінок сільської місцевості та старшого віку. Проте вже після розроблення з’ясувалося, що цей канал закрив можливість пошуку чат-боту за назвою і можна завантажити чат-бот лише за QR-кодом, що незручно. Проте ми сподіваємося це компенсувати інформаційною кампанією.

Зі сценарієм чат-боту можна ознайомитися тут.

5. Тренінги для постраждалих

Івано-Франківськ кілька разів протягом дії проєкту потрапляв у червону зону поширення COVID-19, події офлайн певний час були заборонені. Тому заходи відбулися онлайн:

5.1. Портрет кривдника — для широкого загалу, як розпізнати людину, що може вчиняти насильство, і убезпечитися від стосунків із такою людиною.

5.2. Ненасильницька комунікація — як будувати спілкування так, щоб уникати небажаних конфліктних ситуацій.

5.3. Зустріч із юристкою — майнові та немайнові права жінок і дітей.

Трансляції переглянули 1 098, 1 420 та 180 людей відповідно. Відео завантажені на канал у Youtube.

6. Офлайн-тренінг для соціальних працівників, соціальних психологів та активістів

У тренінгах узяли участь представники Департаменту освіти, Департаменту соціальної політики, міського центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді і громадських організацій, поліцейських мобільних груп, усього 11 осіб.

7. Доопрацювання та видання посібника «Відкриваючи кризову кімнату»

На момент подання проєкту було заплановано перекласти посібник «Best Practices Manual for Domestic Violence Programs by the Arizona Coalition Against Domestic Violence», який містить ґрунтовну інформацію про роботу із жінками, постраждалими від домашнього насильства. Утім, згодом ми знайшли посібники з інформацією про відкриття та функціонування притулків, підготовлені Фондом ООН у галузі народонаселення. Тому в основу нашого посібника лягли питання, які не були висвітлені в іншій літературі. Також ми навели перелік корисних матеріалів, типові історії постраждалих, які перебували у кризовій кімнаті (на той момент уже був запит на відкриття кризових центрів іншими організаторами, які не мають досвіду з такою аудиторією), виклали практичні поради й переклад кількох уривків американського посібника.

Посібник можна завантажити тут.

8. Круглий стіл за результатами проєкту

Закінчення проєкту припало на «16 днів проти насильства». Ми взяли участь у вуличному заході — акції, організованій Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області. На завершення Безоплатна правова допомога ініціювала проведення круглого столу 9 грудня 2020 року.

Учасники проєкту «Кризова кімната» провели 12 листопада пресконференцію спільно з поліцією.

Детальні результати викладені тут.

Роботу проєкту та діяльність патрульної поліції у сфері протидії домашньому насильству було висвітлено через 36 публікацій у ЗМІ. Повний список матеріалів можна переглянути за посиланням

Category:  Gender-based Violence

Viewed:  181

Ivano-Frankivsk

Type: Image

Ukrainian language

All material is available only to registered users

Download
Кризова кімната: шелтер для постраждалих від домашнього насильства. Опис ініціативи

Quick contact form

Need help implementing such an initiative?

Write an application and we will contact you

Related materials

Усі матеріали, створені в рамках ініціативи