Співпраця організацій, що надають допомогу постраждалим від насильства на Вінниччині. Опис ініціативи

Ініціатива «Сучасні методи запобігання та протидії домашньому насильству» реалізована ВОПО «Джерело надії України» спільно з патрульною поліцією міста Вінниці за підтримки Інноваційного фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (CPIF) Проєкту підтримки підготовки поліцейських (PTAP), що реалізується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» за фінансової підтримки уряду Канади.

 


Мета ініціативи:

Сприяння напрацюванню алгоритму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, зокрема формуванню механізму взаємодії мобільної групи «ПОЛІНА» та притулку для тимчасового перебування осіб, які пережили домашнє насильство.

Завдання ініціативи:

  1. Сприяти покращенню інформування населення про явище гендерно зумовленого насильства, зокрема домашнього насильства.
  2. Сприяти забезпеченню фахівців мобільної групи «ПОЛІНА» інформацією про алгоритм надання допомоги особам, постраждалим внаслідок домашнього насильства.
  3. Сприяти механізму напрацювання міжвідомчої взаємодії дотичних суб’єктів у випадках домашнього насильства через організацію та проведення координуючих, навчальних та інформаційно-просвітницьких заходів.
  4. Сприяти поширенню інформації про напрацювання проєкту через публікацію та оприлюдненню результатів.

Етапи впровадження ініціативи:

1. Круглий стіл «Протидія домашньому насильству у Вінницькій області: виклики сьогодення»

Учасниками заходу стали фахівці, що представляють організації-суб’єктів взаємодії під час реагування на випадки домашнього насильства, у тому числі фахівці поліції, задіяні в мобільних групах реагування на випадки домашнього насильства «ПОЛІНА».

Під час круглого столу було представлено проєкт «Вінниччина без насильства: поліція і громада разом задля майбутнього», очікувані результати від його впровадження, презентовано досвід відповідальних установ та організацій у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, намічено шляхи взаємодії задля продовження роботи.

2. Два одноденні тренінги «Сучасні методи запобігання та протидії домашньому насильству»

У заході взяли участь фахівці патрульної поліції, дільничні офіцери поліції, фахівці відділу ювенальної превенції, прокуратури, центрів із надання безоплатної вторинної правової допомоги, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді міста Вінниці та Вінницької області. До участі в заході також долучилася головна спеціалістка відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції у Вінницькій області Євгенія Кононова.

Учасників ознайомили зі статистикою домашнього насильства у світі та в Україні, новаціями державної політики та законодавства у сфері запобігання домашньому насильству, діяльністю Вінницького обласного притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства.

У Центрі суспільної освіти та соціального партнерства під час розгляду практичних кейсів учасники працювали над порядком взаємодії субєктів при зверненні потерпілої особи по допомогу у випадках домашнього насильства. Учасники також отримали наклад друкованих інформаційних матеріалів для ознайомлення та розповсюдження.

Буклет «Страждаєш від насильства? Дій!» (поради для жінок у ситуаціях, де можливе домашнє насильство)

Буклет «Зупинимо домашнє насильство. Борись за себе!» (куди варто звернутися по допомогу у випадку домашнього насильства)

З планом експертного консультування щодо змісту тренінгу можна ознайомитися за посиланням.

3. Два одноденні тренінги «Вдосконалення міжвідомчої взаємодії під час реагування на випадки домашнього насильства та надання послуг постраждалим»

Для патрульних і дільничних офіцерів, фахівців ювенальної служби, центрів пробації та спеціалістів служб для сім’ї, дітей та молоді відбувся тренінг із розповсюдженням друкованих інформаційних матеріалів. Учасники з різних служб, задіяних під час реагування на випадки домашнього насильства, ознайомили колег зі структурою та алгоритмами діяльності один одного.

Фахівців навчали враховувати в роботі психологічні особливості як особи, що постраждала від насильства, так і кривдника. Особливу увагу приділили підходам до роботи з родинами, де вживають психоактивні речовини. Учасники отримали для ознайомлення та розповсюдження друковані інформаційні матеріали.

З планом експертного консультування для тренерів, що проводили тренінги, можна ознайомитися за посиланням.

4. Два заходи у форматі живої бібліотеки «Розірви ланцюг насильства»

У Центрі суспільної освіти та соціального партнерства відбулися заходи, де громадяни могли з перших вуст почути історії від фахівців служб, які реагують на випадки домашнього насильства, — поліцейських і співробітників притулку для осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі, у тому числі домашнього насильства.

Фахівці розповіли про особливості та механізм реагування на випадки насильства саме в цій службі, пояснювали конкретні дії колег. Вони також розказали про особливості роботи притулку, щоб покращити розуміння ролі цієї установи як ланки механізму реагування на випадки домашнього насильства.

До заходів залучили як «живу книгу» постраждалу від домашнього насильства, яка має досвід перебування в притулку для осіб, які постраждали внаслідок гендерно зумовленого насильства, звернення до органів поліції та суду і яка перебуває в стані розвязання ситуації домашнього насильства.

Макет футболки для учасників заходу за посиланням.

5. Пресконференція «Місто без насильства» в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА

Під час пресконференції «Місто без насильства» було висвітлено результати та напрацювання проєкту. Зокрема, презентовано друковані матеріали, розроблені для цільової групи та фахівців поліції. Також обговорено результати взаємодії дотичних служб щодо розвязання конкретних кейсів.

Про взаємодію ВОПО «Джерело надії України» під час реалізації низки проєктів спільно з поліцією доповіла фахівчиня зі зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції у Вінницькій області Олена Вотякова. Голова правління ВОПО «Джерело надії України» Алла Студілко розповіла про особливості роботи, функції та роль притулку для осіб, постраждалих внаслідок насильства за ознакою статі, як ланки в процесі реагування на випадки домашнього насильства.

Підсумки:

Здобуток проєкту — можливість обєднати в одну аудиторію фахівців різних служб, дотичних до реагування на випадки домашнього насильства. Така тактика допомагає познайомитися між собою, більше дізнатися про особливості роботи в тій чи іншій службі, усвідомити можливості й обов’язки різних суб’єктів реагування та свою роль як ланки в механізмі запобігання та протидії домашньому насильству. Відчутно напрацьовано взаємодію з фахівцями соціальних служб та поліції.

Одне з досягнень — долучення до спільної роботи фахівців служби пробації, що працюють з особами з категорії ризику, у питаннях скоєння насильницьких дій, у тому числі домашнього насильства. Залучення до участі в заходах фахівців прокуратури не є системним, тут превалює домінування стереотипів, бажання частково повернутися до старого законодавства, спостерігається неможливість бути присутніми на заході через професійну зайнятість і сприймати й аналізувати інформацію цілісно. Запрошені фахівці Державної судової адміністрації у Вінницькій області участь у проєктних заходах проігнорували. Варто зазначити, що кожна зі служб, залучених до участі в навчальних заходах, відзначала необхідність зміни ставлення до проблеми фахівців прокуратури та суду, зокрема було наголошено, що іноді вмотивованість тих чи інших рішень суду складна для розуміння і зводить нанівець роботу попередньо залучених фахівців.

Завдяки заходам у форматі живої бібліотеки вдалося посприяти налагодженню взаємодії між різними службами, дотичними до реагування на випадки домашнього насильства. Успішним досвідом стало залучення в ролі «живої книжки» особи, яка визнана постраждалою від домашнього насильства. Її історія надала фахівцям як поліції, так і інших дотичних установ більшого розуміння причин і наслідків явища домашнього насильства, особливостей поведінки як постраждалої особи, так і кривдника.

Category:  Gender-based Violence

Viewed:  222

Vinnytsia

Type: Image

Ukrainian language

All material is available only to registered users

Download
Співпраця організацій, що надають допомогу постраждалим від насильства на Вінниччині. Опис ініціативи

Quick contact form

Need help implementing such an initiative?

Write an application and we will contact you

Related materials

Усі матеріали, створені в рамках ініціативи