Підвищення обізнаності про домашнє насильство та алгоритм дій у випадку насильства. Опис ініціативи
Мета ініціативи:
Формування «ефекту постійної локальної присутності поліції», а саме налагодження взаємодії між громадою Запоріжжя та поліцією у сфері запобігання та реагування на випадки гендерно зумовленого насильства в сенсі інформування органів правопорядку про домашнє насильство в окремих сім’ях.
Завдання ініціативи:
- Пояснити суспільству надзвичайну соціальну шкоду від такого явища, як домашнє насильство.
- Довести до суспільства важливість самого факту повідомлення або звернення в поліцію про випадки домашнього насильства.
- Створити достатній рівень обізнаності суспільства щодо кваліфікації певних дій як домашнього насильства.
- Довести до громади алгоритм дій при виявленні випадків домашнього насильства.
- Створити «ефект постійної присутності поліції» з метою запобігання протиправним діям в окремій локації.
- Підвищити рівень довіри громади до поліції.
Етапи реалізації ініціативи:
1. Виготовлення інформаційно-агітаційної продукції
Розроблено слоган і логотип проєкту — «Police Friendly», «Police Friendly Zone», які символізують довіру громади до поліції, взаємодію громади з поліцією, толерантне ставлення поліції до всіх представників громади та партнерські відносини громади й поліції.
Із залученням працівників Управління патрульної поліції в Запорізькій області було розроблено та виготовлено інформаційно-методичні матеріали, буклети, довідники, картки перенаправлення з описом проблеми та шляхами її розв’язання або поліпшення.
Листівки із закликами до участі в розв’язанні проблем домашнього насильства та інформацією про необхідність звернення у відповідні органи правопорядку та реабілітаційні інституції у випадках домашнього насильства та насильства за ознакою статі (макети всіх друкованих матеріалів містяться в споріднених матеріалах унизу сторінки):
1.1. Інформаційна картка-перенаправлення містить необхідну інформацію, контакти та адреси спеціальних та екстрених служб, що здійснюють діяльність у сфері запобігання та подолання домашнього насильства.
1.2. Інформаційний буклет про проблему домашнього насильства містить відомості про види та ознаки домашнього насильства, довідкову інформацію спеціальних служб.
1.3. Анкета-опитування для проведення заходів із вивчення суспільної думки, рівня довіри до поліції та обізнаності громади про проблему домашнього насильства.
1.4. Яскраві мотиваційні гасла великого формату «Я дію! Я небайдужий», «Нульова толерантність до насильства!», «STOP насильство!», виготовлені з метою привертання уваги до інформаційних заходів із підвищення обізнаності громади про проблему домашнього насильства.
1.5. Брендовані наліпки формату 80*80 мм, які можна безпечно наклеїти на одяг, сумку, скло автомобіля тощо.
1.6. Буклет-пам’ятка «Протидія булінгу» для батьків, учителів, дітей і підлітків.
2. Проведення семи інформаційних заходів у різних районах міста у форматі open-air для вивчення рівня обізнаності громади про проблему домашнього та гендерно зумовленого насильства та виявлення рівня довіри громади до поліції
До проведення заходів, окрім працівників поліції, було залучено соціальних працівників, активістів громадських організацій, ЗМІ, юристів і психологів, активну молодь.
До заходу долучилися: Управління патрульної поліції в Запорізькій області, Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед», Запорізький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Інформаційний портал «061.ua — Сайт города Запорожье», БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя», ТРК «Алекс» м. Запоріжжя.
Учасники провели опитування громадян про види домашнього насильства й методи його подолання, вивчили рівень довіри до поліції та можливі причини недовіри до поліції.
Було розповсюджено інформаційні буклети, картки-перенаправлення; проведено роз’яснювальну роботу, експрес-консультування психологів і юристів.
3. Проведення дводенного тренінгу з підвищення рівня обізнаності працівників Національної поліції щодо гендерно зумовленого насильства та алгоритму надання допомоги постраждалим від насильства
До програми тренінгу було включено такі питання:
- поняття та види насильства за ознакою статі, зокрема в сім’ї;
- новели у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі в Законі України;
- психологічні чинники, які впливають на виникнення насильства. Психологічний портрет кривдника та постраждалої від насильства;
- Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
- механізм взаємодії органів та установ, на які покладається здійснення заходів із запобігання насильству;
- запровадження роботи спеціалізованих служб підтримки та їх взаємодія з іншими органами й установами, на які покладається здійснення заходів із запобігання насильству;
- спеціальні заходи з протидії домашньому насильству та відповідальність у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі;
- моделювання реалістичних випадків домашнього насильства з метою навчання адекватного реагування, ефективної комунікації з постраждалим, кривдником, свідком, дитиною.
4. Навчальні зустрічі патрульних поліцейських з учнями шкільних закладів
Відбулося 6 навчальних зустрічей патрульних поліцейських з учнями 8, 9, 10 класів. Близько 150 учнів і викладачів узяли участь у цьому заході. Підліткам представили інформаційні відеоролики про права людини, відповідальність, формування взаємодії з поліцією. Поліцейські звернули увагу школярів на проблеми насильства, вживання наркотиків, алкоголю, булінгу тощо, змоделювали правопорушення і реагування на них із боку підлітків і поліції.
Було оголошено про проведення конкурсу соціальних плакатів (7–11 класи) та конкурсу малюнків (1–6 класи) серед учнів на тему «Громадський помічник поліції» та «Поліцейський — друг».
Шкільні зустрічі з поліцейським закінчилися робочою інформаційною зустріччю у форматі круглого столу з активістами шкільних закладів міста й поліцейських. Ми мали можливість почути від юнацтва думки й бачення роботи поліцейських, питання, які їх турбують, критику та пропозиції щодо взаємодії поліції з дітьми та підлітками. Фіналом стало нагородження переможців конкурсу соціальних плакатів. Найкращі роботи було представлено на зустрічі, а переможців відзначено подарунками.
5. Фінальний квест-актив спільно з представниками ЗМІ, громадськості та патрульної поліції
Зареєстрованих учасників заходу — 40 осіб, до того ж під час проведення квесту приєдналося ще близько 20 активних учасників. Волонтери розповсюджували інформаційні матеріали про протидію домашньому насильству та картки перенаправлення з інформацією про заклади, які задіяні в наданні допомоги постраждалим від домашнього насильства. Психологи та юристи ЗОГО «ОПП «Взаємодія» надавали експрес-консультації.
Захід проходив у форматі змагань з елементами інтелектуальних і фізичних вправ, виконання яких передбачало одночасну участь кількох людей, тобто команди. Задля створення командного стилю учасники квесту одягнули фірмові брендовані футболки.
Захід організували залучені фахівці з організації подібних квестів на високому професійному рівні. Команди-учасників заохотили оригінальними брендованими кубками.
Детальний звіт про активності та результати проєкту можна завантажити тут.
Результати ініціативи:
- Підвищення рівня обізнаності працівників поліції про методи запобігання та реагування на випадки домашнього насильства завдяки проведенню дводенного тренінгу.
- Підвищення рівня обізнаності суспільства про кваліфікацію певних дій, таких як домашнє насильство, та алгоритм дій при виявленні випадків домашнього насильства.
- Доведення до суспільства надзвичайної соціальної шкоди від домашнього насильства; важливості повідомлення або звернення в поліцію про випадки домашнього насильства. Кількість прямих бенефіціарів інформаційної кампанії з протидії домашньому насильству — близько 4 000 осіб.
- Підвищення рівня довіри громади Запоріжжя до поліції та створення «ефекту постійної локальної присутності поліції» з метою запобігання випадкам домашнього насильства. Дані свідчать про зменшення кількості звернень постраждалих від домашнього насильства до поліції майже на 20 %.
- Інтегрування поліцейських у невластиве, на жаль, для сучасного сприйняття середовище — ЛГБТІ-спільноту. Залучення представників ЛГБТІ до участі в заходах проєкту сприяло зміні ставлення поліцейських до ЛГБТІ на більш толерантне.
All material is available only to registered users
DownloadQuick contact form
Need help implementing such an initiative?
Write an application and we will contact you
Related materials
Усі матеріали, створені в рамках ініціативи