Створення громадських консультативних груп (ГКГ) для протидії насильству в ОТГ. Опис ініціативи
Мета ініціативи:
Покращення якості надання послуг постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі сільським жінкам і дівчатам через організацію роботи міжвідомчої робочої групи та створення координаційних рад (ГКГ) на рівні об’єднаних територіальних громад Запорізької області.
Завдання ініціативи:
- Сприяння створенню на рівні ОТГ координаційного органу з питань запобігання та протидії домашньому насильству.
- Узгодження та співвіднесення програм і дій із запобігання та протидії домашньому насильству; їх розроблення і впровадження різними відповідними установами.
- Складання та затвердження стандартних операційних процедур щодо реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
- Звітування перед зацікавленими сторонами й громадою.
- Відпрацювання та запуск моделей мультидисциплінарного реагування; розвиток системи послуг і перенаправлення.
- Навчання фахівців: розвиток і впровадження програм, невідкладне підвищення обізнаності серед надавачів послуг.
- Посилення комунікаційного компонента: підтримання уваги мешканців громади до проблеми, вчасне інформування про наявні послуги.
Етапи реалізації ініціативи:
1. Визначення ОТГ — учасників проєкту, інформування учасників про початок проєкту, цілі та завдання, очікуванні результати. Планування й узгодження заходів
Визначено ОТГ Запорізької області, які будуть залучені до реалізації проєкту: Біленьківська, Широківська, Долинська, Михайлівська та Новоолександрівська.
2. Проведення стратегічної сесії для поліцейських офіцерів громади та інших офіцерів поліції, залучених до проєкту, для визначення цілей, завдань і кінцевої мети проєкту
Стратегічна сесія для офіцерів поліції відбулася в приміщенні Co-Working Center «Взаємодія» за участю шістьох поліцейських офіцерів громад, залучених до проєкту, начальника мобільної групи реагування на випадки домашнього насильства Запорізького РУ ГУНП в Запорізькій області, начальника Запорізького РУ ГУНП в Запорізькій області, за модерування координатора проєкту.
3. Координаційні та робочі зустрічі ГКГ в ОТГ
Адвокаційні зустрічі з керівництвом ОТГ, залучених до проєкту, та учасниками ГКГ із метою визначення завдань, цілей, процедури роботи, комунікації і складу ГКГ. Загалом проведено п’ять зустрічей у кожній обраній ОТГ. Зустрічі проводили координатор проєкту та начальник мобільної групи реагування на випадки домашнього насильства Запорізького РУ ГУНП в Запорізькій області. Під час зустрічей було надано інформаційні матеріали про проєкт, діяльність ГКГ, роздаткові матеріали про протидію домашньому й гендерно зумовленому насильству. Визначено участь поліцейських офіцерів громад, представників влади і громадськості. Визначено цілі та завдання проєкту, узгоджено план дії та стратегію співпраці. ОТГ бачать діяльність ГКГ набагато ширше, ніж лише протидія домашньому насильству та допомога постраждалим, тому розпочато підготовку до проведення аудиту безпеки в ОТГ.
4. Підготовка та узгодження меморандумів про створення ГКГ в ОТГ Запорізької області
Від ОТГ, залучених до проєкту, отримано склад ГКГ. Розроблено та узгоджено меморандум про співпрацю між Запорізьким РУ ГУНП в Запорізькій області, ЗОГО ОПП «Взаємодія» і відповідними ОТГ у форматі створення ГКГ.
5. Робоча зустріч із керівницею Управління ювенальної поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області
Управління долучено до проєкту, визначено стратегію взаємодії та співпраці, у тому числі із залученням фахівців ОПП «Взаємодія» до проведення освітніх заходів для офіцерів ювенальної поліції та супроводу дітей, які постраждали від насильства.
6. Підписання меморандумів про створення ГКГ в ОТГ Запорізькій області
Підписано меморандуми про створення ГКГ в ОТГ, залучених до реалізації проєкту, — Біленьківській, Широківській, Долинській, Михайлівській і Новоолександрівській.
7. Тренінг для представників ГКГ із запобігання, ідентифікації та реагування на випадки домашнього й гендерно зумовленого насильства на тему ідентифікації ознак насильства над дітьми, які могли потерпати або стати свідками домашнього насильства або інших видів насильства, у тому числі сексуального насильства
Тренінг для членів ГКГ Широківської територіальної громади. Підготовлено фахівців мобільної бригади надання психосоціальної допомоги постраждалим від домашнього насильства в Широківській ОТГ. Під час тренінгу розглядалися питання ідентифікації домашнього насильства, алгоритму дій відповідних суб’єктів, реагування, супроводу, надання психосоціальної допомоги, індикаторів вчинення насильства щодо дітей, форм насильства, особливостей реагування, інтерв’ювання та надання допомоги на прикладі реальних кейсів. Учасники тренінгу виконували практичні завдання.
8. Тренінги для поліцейських офіцерів громад
Проведено два тренінги для двох груп поліцейських офіцерів громад: із запобігання, ідентифікації та реагування на випадки домашнього й гендерно зумовленого насильства; ідентифікації ознак насильства над дітьми, які могли потерпати або стати свідками домашнього насильства або інших видів насильства, у тому числі сексуального насильства. Під час тренінгу розглядалися питання ідентифікації домашнього насильства, алгоритму дій відповідних суб’єктів, реагування, супроводу, надання психосоціальної допомоги, індикаторів вчинення насильства щодо дітей, форм насильства, особливостей реагування, інтерв’ювання та надання допомоги дітям на прикладі реальних кейсів. Учасники тренінгу виконували практичні завдання.
9. Координаційні та робочі зустрічі ГКГ в ОТГ
Загалом було проведено чотири зустрічі в Біленьківській, Широківській, Долинській та Михайлівській ОТГ. Зустрічі проводили координатор проєкту, т. в. о. начальника сектору протидії домашньому насильству Запорізького РУ ГУНП в Запорізькій області та заступник начальника сектору протидії домашньому насильству Запорізького РУ ГУНП в Запорізькій області.
Під час зустрічей обговорювалися питання взаємодії суб’єктів, що здійснюють діяльність у сфері протидії домашньому насильству, взаємодії поліції та громади в ОТГ, ефективного реагування на випадки домашнього насильства, інші безпекові проблеми громад. Спільно розглядалися складні та повторювані кейси вчинення домашнього насильства, були ухвалені спільні рішення та шляхи усунення проблемних питань.
Під час зустрічей обговорювалася перспектива створення кризових кімнат і шелтерів в ОТГ, участь у програмі державного субсидіювання спеціалізованих закладів для постраждалих, можливість спільного утримання закладів декількома ОТГ тощо.
Окремо обговорено заходи обласного плану дій із впровадження резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Представників ГКГ долучено до розроблення інформаційних буклетів окремо для кожної ОТГ з інформацією про порядок і систему реагування на випадки домашнього насильства на рівні ОТГ.
10. Робоча зустріч із представниками ГКГ, Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP), Канадської поліцейської місії в Україні (CPMU)
У зустрічі взяли участь представники CPMU, CUPDP, ОПП «Взаємодія», Управління дотримання прав людини Головного управління Національної поліції, поліцейські офіцери громад, керівники ювенальної поліції, сектору протидії домашньому насильству, центру соціальних служб, голови ОТГ, інші члени ГКГ, залучені до проєкту.
На зустрічі обговорювалися проблемні питання ефективного та скоординованого реагування на випадки домашнього насильства, взаємодія суб’єктів, досвід канадських поліцейських. Захід надихнув учасників проєкту на злагоджену співпрацю та взаємодію, сприяв обміну інформацією та контактами між представниками влади, поліції, соціальних служб і громадськості.
11. Робочі зустрічі керівництва Національної поліції та патрульної поліції з представниками Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP), Канадської поліцейської місії в Україні (CPMU), ЗОГО «ОПП «Взаємодія»
Загалом відбулося дві зустрічі, які стали каталізатором сталої співпраці ОПП «Взаємодія» з підрозділами Національної та патрульної поліції в Запорізькій області, підсилили авторитет та імідж організації та сприяли підтримці з боку поліції у відбудові співпраці із судами та прокуратурою Запоріжжя.
Учасники зустрічі дійшли згоди про заснування ГКГ на рівні міста за участю всіх суб’єктів, які здійснюють діяльність у сфері протидії домашньому насильству (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі»); а також організацію діяльності робочої групи на платформі ЗОГО «ОПП «Взаємодія».
12. Складання та затвердження стандартних операційних процедур реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Розроблення та виготовлення інформаційного буклета про порядок і систему реагування на випадки домашнього насильства на рівні ОТГ
З огляду на достатню кількість і доступність фахової інформації з процедури реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі було вирішено не розробляти й не друкувати зазначені буклети.
Натомість на запит територіальних громад, які залучені до проєкту, було виготовлено наклад «картки перенаправлення» потерпілих від домашнього насильства з контактною інформацією екстрених служб і кризових закладів, які здійснюють діяльність у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Макет «картки перенаправлення» був виготовлений у межах попередньої ініціативи.
13. Тренінг із комунікації для членів ГКГ (2 заходи)
Тренінг із комунікації для членів ГКГ, а саме представників соціальних і кризових установ залучених до проєкту ОТГ. Учасниками стали представники ГКГ Широківської, Долинської та Біленьківської ОТГ. Мета — удосконалити співпрацю служб взаємодії у сфері протидії та реагування на випадки домашнього насильства, а також усунути комунікаційні бар’єри, перекладання відповідальності та вибудувати ефективну комунікацію між відповідними службами.
14. Тренінг для представників ГКГ на тему запобігання, ідентифікації та реагування на випадки домашнього й гендерно зумовленого насильства, ідентифікації ознак насильства над дітьми, які могли потерпати або стати свідками домашнього насильства або інших видів насильства, у тому числі сексуального насильства (4 заходи)
Проведено тренінг для членів ГКГ Біленьківської, Долинської, Михайлівської та Новоолександрівської територіальних громад. Підготовлено фахівців мобільної бригади надання психосоціальної допомоги постраждалим від домашнього насильства в зазначених ОТГ. Під час тренінгу розглядалися питання ідентифікації домашнього насильства, алгоритму дій відповідних суб’єктів, реагування, супроводу, надання психосоціальної допомоги, індикаторів вчинення насильства проти дітей, форм насильства, особливостей реагування, інтерв’ювання, надання допомоги на прикладі реальних кейсів. Учасники тренінгу виконували практичні завдання.
15. Тренінги для поліцейських офіцерів громад
На запит Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Запорізькій області проведено тренінг для дільничних офіцерів поліції із запобігання, ідентифікації та реагування на випадки домашнього й гендерно зумовленого насильства; ідентифікації ознак насильства над дітьми, які могли потерпати або стати свідками домашнього насильства або інших видів насильства, у тому числі сексуального насильства. Під час тренінгу розглядалися питання ідентифікації домашнього насильства, алгоритму дій відповідних суб’єктів, реагування, супроводу, надання психосоціальної допомоги, індикаторів вчинення насильства щодо дітей, форм насильства, особливостей реагування, інтерв’ювання та надання допомоги дітям на прикладі реальних кейсів. Учасники тренінгу виконували практичні завдання.
16. Проведення тренінгів для офіцерів Управління патрульної поліції в Запорізькій області на тему ідентифікації ознак насильства проти дітей, які могли потерпати або стати свідками домашнього насильства або інших видів насильства, у тому числі сексуального насильства. Проведення інтерв’ювання дітей (3 заходи)
В Управлінні патрульної поліції Запорізької області було проведено три одноденні тренінги для офіцерів патрульної поліції із запобігання, ідентифікації та реагування на випадки домашнього й гендерно зумовленого насильства; ідентифікації ознак насильства над дітьми, які могли потерпати або стати свідками домашнього насильства або інших видів насильства, у тому числі сексуального насильства.
Для участі в тренінгу було відібрано поліцейських, які працюють безпосередньо «на лінії» і найчастіше стикають із випадками домашнього насильства. Під час тренінгу розглядалися питання ідентифікації домашнього насильства, алгоритму дій відповідних суб’єктів, реагування, супроводу, надання психосоціальної допомоги, індикаторів вчинення насильства проти дітей, форм насильства, особливостей реагування, інтерв’ювання та надання допомоги дітям на прикладі реальних кейсів. Учасники тренінгу виконували практичні завдання.
17. Координаційні та робочі зустрічі ГКГ в ОТГ: засідання ГКГ у Головному управлінні Національної поліції в Запорізькій області
За спільної ініціативи поліції Запорізької області та ОПП «Взаємодія» в Головному управлінні Національної поліції відбувся круглий стіл з обговорення ефективної взаємодії суб’єктів протидії домашньому насильству. Надзвичайно важливий захід надав можливість висвітлити проблемні питання та прогалини в міжсекторальній комунікації і взаємодії, а також визначити спільну стратегію протидії насильству в сім’ї. Результатом робочої зустрічі представників усіх суб’єктів, що здійснюють заходи в зазначеній сфері, стало створення міжвідомчої робочої групи на рівні міста Запоріжжя, яка гарантуватиме чітку координацію роботи уповноважених органів заради безпеки і захисту кожної жінки, дитини, чоловіка, які постраждали від домашнього насильства, і невідворотність покарання кривдника.
Варто зазначити, що за спільної ініціативи Національної поліції, патрульної поліції Запорізької області та ОПП «Взаємодія» було створено й узгоджено діяльність Громадської консультативної групи з протидії та запобігання домашньому й гендерно зумовленому насильству, діяльність якої передувала цьому заходу. У засіданні взяли участь керівництво Управління Національної і патрульної поліції, ювенальної поліції, Управління превентивної діяльності, Запорізького районного управління поліції, заступник міського голови Запоріжжя, керівники департаментів Запорізької міської ради, представники суду та прокуратури. Подію було висвітлено в медіа.
18. Робочі та координаційні зустрічі з представниками ГКГ
За участю представників ОПП «Взаємодія» відбулося засідання Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, протидії торгівлі людьми, запобігання домашньому насильству та насильству за ознакою статі виконавчого комітету Широківської сільської ради. Розглядалися питання протидії та злагодженого реагування на випадки домашнього насильства, робота мобільної бригади психосоціальної допомоги постраждалим від домашнього насильства, а також залучення громадськості до розв’язання безпекових питань громади.
19. Спільна участь у презентації фотовиставки на тему протидії домаганням
Представники ОПП «Взаємодія», в. о. керівника сектору протидії домашньому насильству, керівниця Управління патрульної поліції, представники Запорізької обласної ради взяли участь у презентації фотовиставки та пресконференції, присвяченій протидії домаганням.
20. Залучення експертів з адвокаційної роботи
Задля досягнення цілей проєкту до його реалізації були залучені експерти з адвокації. Їхня робота полягала в посиленні залученості органів місцевого самоврядування, представників локальних громад до взаємодії з поліцією задля ефективного запобігання та протидії домашньому насильству.
Протягом проєкту експерти комунікували з представниками влади, задіяними в проєкті ОТГ, координували створення ГКГ у територіальних громадах, вибудовували систему комунікації між членами ГКГ і поліцією. Вони надавали консультації представникам уповноважених органів ОТГ зі складання повідомлень про вчинення домашнього насильства, перенаправлення постраждалих до відповідних кризових установ міста Запоріжжя, комунікації з органами правопорядку.
Експерти надавали фахову підтримку ОТГ із підготовки заявок на отримання державного субсидування на створення кризових закладів для постраждалих від домашнього насильства. Результатом стало отримання субсидування Широківською та Новоолександрівською ОТГ на створення шелтеру й кризової кімнати для постраждалих від домашнього насильства. Також експерти надавали консультації для новостворених мобільних бригад невідкладної соціальної допомоги в задіяних у проєкті територіальних громадах.
21. Загальні збори представників ГКГ: координування роботи груп, аналіз і звітування про роботу проєкту
На території ОПП «Взаємодія» відбулися засідання громадської консультативної групи з протидії домашньому насильству на рівні територіальних громад. У заходах узяли участь голови та заступники Широківської, Долинської, Біленьківської, Михайлівської та Михайло-Лукашівської територіальних громад, керівники уповноважених органів місцевого самоврядування, поліцейські офіцери громад, керівники підрозділів Національної поліції — Управління ювенальної поліції, сектору протидії домашньому насильству, сектору взаємодії з громадами Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.
Під час заходів обговорювалися проблеми і виклики, з якими стикаються громади та поліцейські в протидії домашньому насильству та гарантуванні безпеки постраждалим від домашнього насильства; діяльність кризових установ і мобільних бригад, профілактична діяльність, надання психосоціальної допомоги постраждалим і невідворотність покарання кривдників.
Важливим досягненням заходу став початок роботи Михайло-Лукашівської територіальної громади в напрямі участі в програмі «Поліцейські офіцери громади» й домовленість між Долинською, Біленьківською та Широківською ОТГ щодо придбання послуг шелтеру для жінок і дітей, які потерпають від домашнього насильства. Шелтер будується на території Широківської ОТГ коштом державного субсидіювання.
22. Збір та аналіз результатів роботи ГКГ. Підсумкова зустріч представників усіх ГКГ, задіяних у проєкті. Презентація звіту
Засідання ГКГ відбулося у форматі круглого столу. У заході взяли участь голови та заступники залучених до проєкту територіальних громад (Михайлівська, Широківська, Михайло-Лукашівська, Долинська, Біленьківська), представники депутатського корпусу, керівниця Управління патрульної поліції Запорізької області, керівники підрозділів Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (сектор протидії домашньому насильству, сектор взаємодії з громадами, ювенальна поліція).
Під час заходу було представлено результати реалізації проєкту, обговорені виклики та безпекові проблеми в громадах, визначено напрями майбутньої співпраці громади та поліції. Також визначено інші територіальні громади, які необхідно залучати до проєктів, спрямованих на покращення взаємодії поліції та громади. Учасники проєкту зазначили, що найціннішим надбанням для них стало налагодження вільної комунікації та партнерських відносин між поліцією та громадами.
23. Розроблення та виготовлення інформаційного буклета «Програма для кривдника»
Розроблено інформаційний буклет «Програма для кривдника». У буклеті надано загальну інформацію про програму, можливість застосування, органи, уповноважені на призначення та контроль проходження. Буклет буде використовувати сектор протидії домашньому Запорізького районного управління поліції як додаток до матеріалів про вчинення домашнього насильства, які спрямовуються до суду. Передбачається, що таким чином суд буде поінформовано про можливість призначення проходження програми під час винесення рішення про притягання кривдника до відповідальності.
24. Створення відеоролика «16 днів проти насильства»
Для участі в кампанії «16 днів проти насильства» було створено відеоролик, у який залучені поліцейські — чоловіки (керівники та офіцери підрозділів поліції), що засуджують насильство щодо жінок і демонструють непохитне прагнення допомогти постраждалим та покарати кривдників. Ролик закликає суспільство до згуртованості в протидії домашньому насильству.
25. Онлайн-марафон «16 днів проти насильства»
У межах всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства» на запрошення Широківської ОТГ було проведено онлайн-марафон для мешканців Широківської ОТГ. У марафоні взяли участь представники сектору протидії домашньому насильству Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області та координатор проєкту Тимофій Сайтарли. Мета — інформування громади про домашнє насильство, шляхи протидії, взаємодію громади і поліції в протидії домашньому насильству.
26. Круглий стіл «Європейські цінності й українські реалії захисту прав людини: журналістський вимір»
На базі Запорізького державного університету відбувся круглий стіл, до участі у якому було запрошено координатора проєкту Тимофія Сайтарли. Його виступ було присвячено взаємодії поліції та громади, висвітленню роботи поліції в медіа.
27. «Тривожні рюкзачки» для мобільних бригад психосоціальної допомоги постраждалим від домашнього насильства
У межах проєкту було закуплено й укомплектовано п’ять наборів «тривожних рюкзачків» для мобільних бригад психосоціальної допомоги постраждалим від домашнього насильства в територіальних громадах, залучених до проєкту.
Комплекти складаються з високоякісного рюкзака підвищеної зносостійкості, термосів, пляшок для води, наборів антистресів. Передбачається, що такий комплект стане в пригоді працівникам мобільних бригад під час виконання своїх обов’язків.
Категорія: Протидія гендерно зумовленому насильству
Переглянуло: 269
Запоріжжя
Тип: Зображення
Українська мова
Весь матеріал доступний тільки зареєстрованим користувачам
ЗавантажитиФорма швидкого зв'язку
Потрібна допомога в реалізації подібної ініціативи?
Залиште заявку і ми звʼяжимося з Вами