Процедура надання статусу постраждалої особи від СНПК в Україні

Аналітична довідка «Процедури надання статусу постраждалої особи» підготовлено завдяки підтримці Європейського Союзу в межах проєкту «Вистоїмо разом», що впроваджується Українським жіночим фондом у партнерстві з ГО «Ла Страда-Україна» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем». Інформація, представлена у виданні, не обов’язково відображає погляди ЄС.


В аналітичній довідці висвітлені процедури набуття статусу постраждалої особи від сексуального насильства, повязаного з конфліктом (СНПК), які існують у міжнародному праві. Детально аналізуються адміністративна й судова процедури набуття статусу постраждалої особи від СНПК; наведено їх порівняння та охарактеризовано особливості.

Ще у 2014 році, з початку збройної агресії росії проти України, сексуальне насильство з боку військових рф у різних формах набуло поширення на території України. За три роки інтенсивної роботи (2014–2017) Східноукраїнський центр громадських ініціатив зібрав інформацію про 175 випадків сексуального насильства з боку незаконних воєнних формувань щодо чоловіків і жінок. Однак від початку повномасштабного вторгнення росії кількість таких воєнних злочинів різко зросла. Росія цілеспрямовано використовує сексуальне насильство як знаряддя війни. Так, з 24 лютого 2022 року вже зафіксовано 175 фактів вчинення сексуального насильства (дані станом на 28 березня 2023 року).

За даними Офісу Генерального прокурора, уже повідомлено про підозру 10 військовослужбовцям рф, скеровано до суду обвинувальні акти щодо 4 осіб, одну особу засуджено (дані станом на 28 березня 2023 року). Через те, що війна рф проти України триває, кількість потерпілих тільки збільшуватиметься.

Особи, які пережили сексуальне насильство під час війни, потребують особливого захисту й права на повне відшкодування шкоди, завданої пережитим насильством. Додаткові перешкоди, з якими стикаються постраждалі на шляху до справедливості, підживлюють відчуття незахищеності й соціального неприйняття. Репарації можуть розірвати цей цикл і допомогти постраждалим подолати наслідки сексуального насильства, відновити їхнє почуття гідності й справедливості. Однак, щоб отримати право на репарації, на державному рівні повинен бути встановлений факт скоєння сексуального насильства під час війни щодо особи, тобто особа має набути відповідний статус постраждалої.

Повний текст можна прочитати на офіційному сайті Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» за посиланням.

Viewed:  183

Kyiv

Ukrainian language

All material is available only to registered users

Download
Процедура надання статусу постраждалої особи від СНПК в Україні

Quick contact form

Need help implementing such an initiative?

Write an application and we will contact you