Комплексна робота з кривдниками для запобігання та протидії домашньому насильству. Опис ініціативи

Ініціатива «Подолання домашнього насильства — спільна справа поліції та громади» реалізована ГО «Шанс» спільно з патрульною поліцією міста Кривого Рогу за підтримки Інноваційного фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (CPIF) Проєкту підтримки підготовки поліцейських (PTAP), що реалізується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» за фінансової підтримки уряду Канади.


Мета ініціативи:

  1. Створення й опрацювання моделі взаємодії державних і недержавних організацій із дільничною поліцією для роботи з кривдниками у випадку домашнього насильства й налагодження міжвідомчої взаємодії з патрульною поліцією для проведення спільних профілактичних заходів серед дітей і молоді в межах діяльності мобільного консультаційного пункту з профілактики насильства.
  2. Підвищення довіри до поліцейських із боку громади, зниження рівня стресу в дітей, що стали жертвами або свідками домашнього насильства, і вироблення чіткого алгоритму дій у випадку сімейного насильства.

Завдання ініціативи:

  • створення, тиражування й розповсюдження посібника для працівників поліції;
  • підвищення рівня компетенції працівників патрульної поліції;
  • формування довіри до поліції та зниження рівня емоційної напруги в дітей, що стали свідками або жертвами сімейного насильства;
  • розроблення, тиражування й розповсюдження соціально-рекламної продукції на тему запобігання насильству;
  • підвищення рівня довіри в громаді до працівників поліції шляхом висвітлення результатів реалізації проєкту в інтернет-ресурсах і ЗМІ міста Кривого Рогу.

Етапи реалізації ініціативи:

1. Розв’язання організаційних питань

1.1. Перша робоча зустріч експертної групи

23 представники організацій та установ, дотичних до розв’язання проблеми насильства в місті Кривому Розі обговорили співпрацю державного й громадського секторів криворізької спільноти й попереднє розроблення механізму взаємодії та переадресації громадян під час роботи з особами, які вчиняють насильство. Також на зустрічі розглядалися ефективні шляхи впливу на агресорів із метою запобігання повторним випадкам скоєння ними насильства. Сторони дійшли згоди щодо необхідності створення єдиного довідника надавачів послуг із протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі в Кривому Розі.

1.2. Друга робоча зустріч експертної групи

Представники міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, комітету у справах сім’ї та молоді виконкому міської ради, Управління патрульної поліції, районних відділів уповноваженого органу з питань пробації, Центру вторинної безоплатної правової допомоги та громадських організацій міста надали уточнену інформацію для єдиного міського довідника надавачів послуг із питань протидії насильству й обговорили механізми взаємодії та переадресації кривдників у межах проєкту.

1.3. Третя робоча зустріч експертної групи

Під час обговорення учасники експертної групи озвучили необхідність чіткого взаємного інформування суб’єктів соціальної роботи з метою ефективного виявлення жертв сімейного насильства та насильства за ознакою статі й проведення своєчасної роботи з кривдниками. Було запропоновано створити групу в соціальних мережах із метою обміну інформацією, ознайомлення з новими законодавчими актами стосовно боротьби з насильством і висвітлення заходів, акцій проти насильства тощо.

2. Виготовлення й розповсюдження друкованої продукції

2.1. Розроблення та затвердження пам’ятки про домашнє насильство, рекламних плакатів і буклета про протидію булінгу (по 10 тисяч екземплярів кожного)

До розроблення друкованої продукції були залучені практичні психологи. Під час підготовки буклетів про булінг були враховані психологічні особливості сприйняття інформації дітьми шкільного віку.

Матеріали розповсюджувалися серед населення міста волонтерами організації, патрульними поліцейськими, а також були передані в навчальні заклади й соціальні служби Кривого Рогу.

2.2. Розповсюдження розробленого, узгодженого й розтиражованого методичного посібника для працівників патрульної поліції для роботи з випадками домашнього насильства серед патрульних поліцейських у квітні — травні 2019 року під час робочих зустрічей і тренінгів

Посібник містить алгоритм дій працівників поліції під час прибуття на виклик, роботи з потерпілою особою та агресором, особливості спілкування з дитиною-учасником ситуації насильства, а також телефони для перенаправлення постраждалих до суб’єктів соціальної роботи для отримання соціально-психологічних або інформаційних послуг, телефони національної дитячої гарячої лінії.

3. Закупівля й розповсюдження м’яких іграшок

БТ «Шанс» закупило й передало представникам патрульної поліції 100 м’яких іграшок для використання патрульними поліцейськими в роботі з випадками домашнього насильства. Кожна бригада патрульної поліції на початку зміни отримує 1–2 м’які іграшки, за допомогою яких налагоджує контакт із дитиною, яка стала свідком або учасником випадку домашнього насильства. Патрульний поліцейський у процесі опрацювання випадку вручає іграшку дитині, заспокоює її, налагоджує довірливе спілкування, під час якого в дитячій свідомості формується позитивний образ поліції. Також представники патрульної поліції і БТ «Шанс» відвідали центр для жінок, які постраждали від насильства, і подарували дітям, що перебували там разом із мамами, десять іграшкових пухнастих друзів.

4. Підготовка й проведення двох дводенних тренінгів для патрульної поліції

На офіційний запит за підписом керівника патрульної поліції були сформовані дві навчальні групи з патрульних поліцейських для участі в тренінгу «Особливості роботи з випадками домашнього насильства». Учасниками стали 15 і 19 осіб відповідно.

Завдання тренінгів:

  • підвищення обізнаності учасників навчання про проблеми домашнього насильства, його види, ознаки, цикл насильства;
  • опрацювання законодавчих актів, які регламентують роботу поліції під час реагування на випадки домашнього насильства;
  • відпрацювання алгоритму дій патрульної поліції під час роботи з учасниками випадків домашнього насильства.

5. Корекційна робота з насильниками

5.1. Проведення групової корекційної роботи з насильниками, спрямованої на зміну моделі поведінки осіб, схильних до агресії

Зустрічі проводилися під керівництвом психологів у форматі засідання групи самодопомоги. Учасники в інтерактивній формі отримували інформацію, спрямовану на формування відмови від насильства як способу розв’язання проблемних питань, відпрацьовували навички безконфліктної поведінки, саморегуляції тощо.

Оскільки законодавчо не визначено механізм направлення кривдників поліцією і насильники не зобов’язані законодавчо проходити корекційну програму, у ході реалізації проєкту для наповнення навчальної корекційної групи використовувався механізм мотивації. До участі в заняттях із психокорекції кривдників мотивували співробітники Криворізького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які супроводжують родини у випадку скоєння там насильства. За відсутності адміністративних методів впливу заняття відвідували ті особи, які усвідомлено бажали змін.

5.2. Проведення корекційної роботи, спрямованої на зміну моделі поведінки осіб, схильних до агресії. Курс зустрічей

Теми зустрічей:

  • Постановка індивідуальних цілей і побудова перспективних планів подолання агресивності;
  • Сутність насильства та насильство в сім’ї. Види насильства та дії, які слід вважати насильством. Цикл насильства. Наслідки насильства;
  • Спускові механізми агресивної поведінки: які вони, як їх розпізнати і випередити;
  • Гнів і агресія;
  • Причини гніву та як ним управляти;
  • Ефективна комунікація як дієвий спосіб розвязання конфліктної ситуації;
  • Ефективна комунікація як дієвий спосіб розв’язання конфліктної ситуації (друге заняття);
  • Відпрацювання навичок безконфліктного спілкування, перенесення агресії, вивільнення енергії в позитивному напрямі. Прийоми арттерапії як можливість вивільнити негативні емоції;
  • Проведення підсумкової зустрічі, отримання зворотного зв’язку, обговорення необхідності формування групи взаємодопомоги з учасників корекційної програми.

5.3. Зустрічі робочої групи з роботи з насильниками для обговорення перших результатів роботи з насильниками, особливостей мотивації до участі в тренінгових заняттях, можливостей розширення групи особами, направленими суддями й патрульною поліцією

На зустрічі йшлося про позитивні зрушення в процесі формування у свідомості насильників неприйняття насильства як засобу розвязання проблем за участі членів родини, можливості залучення учасників групових зустрічей за допомогою інших субєктів соціальної роботи, дотичних до розвязання проблеми насильства.

6. Дводенний тренінг «Інструменти для аналізу явища булінгу в соціальному та шкільному середовищі» для соціальних працівників Криворізького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і волонтерів БО «БТ «Шанс», які надалі будуть проводити тренінгові заняття з профілактики булінгу в учнівському середовищі на базі навчальних закладів міста

Під час тренінгу учасники ознайомилися з явищем булінгу, його ознаками й методами запобігання, а також отримали методичні рекомендації щодо проведення групових занять зі школярами й студентами. Також їм надали необхідні методичні й роздаткові матеріали для використання під час занять з учнівською молоддю.

7. Проведення групових заходів для учнівської й студентської молоді з питань профілактики булінгу на базі навчальних закладів Кривого Рогу (проведено 12 заходів у різних школах міста)

Учні ознайомилися з явищем булінгу, його ознаками, можливостями розвязання цієї проблеми за допомогою дорослих. Діти та молодь отримали буклети, розроблені в межах проєкту, відпрацювали навички протистояння проявам булінгу.

В учасників сформувалося розуміння неприйнятності насильства як способу розв’язання особистих проблем. Під час зустрічей неодноразово за певними ознаками були виявлені факти булінгу дітей, які брали в них участь. У таких випадках після групових занять із ними проводили індивідуальну роботу, пропонували допомогу психолога або соціального працівника.

8. Робоча зустріч експертної групи

На базі тренінгового центру зібралися представники організацій та установ, дотичних до розвязання проблеми насильства в місті Кривому Розі. Під час зустрічі розглядалися результати роботи, проведеної серед молоді міста в напрямі запобігання насильству в навчальних закладах Кривого Рогу. Високу оцінку присутніх отримала налагоджена взаємодія громадської організації, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді й патрульної і дільничної поліції в проведенні роботи зі студентами та учнями шкіл.

На робочій зустрічі були проаналізовані виявлені в межах проєкту перешкоди в міжвідомчій взаємодії для роботи з кривдниками й напрацьовані пропозиції до законодавчої бази. Учасники робочої групи визначали актуальність проведених групових занять для дітей та юнацтва з метою інформування про явище булінгу та відпрацювання навичок поводження в разі, якщо діти стали жертвами або свідками цькування однолітками. Представники соціальної служби й поліції звертали особливу увагу на те, що багато дітей — учасників тренінгових занять, як виявилося, потерпали від булінгу, не розуміючи, що це один із проявів насильства і в них є можливість звернутися по допомогу й припинити такі дії однолітків. Особливо відзначили роздаткові матеріали — яскраві флаєри та інформаційні буклети, які отримували учасники групових занять.

9. Підвищення рівня довіри громади до працівників поліції через інформаційну кампанію

9.1. Розміщення публікацій із метою підвищення рівня довіри міської громади до працівників поліції та висвітлення результатів реалізації проєкту в інтернет-ресурсах і ЗМІ міста Кривого Рогу

9.2. Розміщення сітілайтів і постерів про висвітлення й розвязання проблем домашнього насильства, насильства за ознакою статі та булінгу

Сітілайти розміщувалися на місцях, передбачених для безкоштовної соціальної реклами, а постери з інформацією про проєкт і телефонами суб’єктів протидії насильству були передані в амбулаторії, дошкільні виховні заклади, навчальні заклади всіх рівнів акредитації міста Кривого Рогу для розміщення в інформаційних куточках.

Усього 500 сітілайтів, 400 постерів.

Результати:

  1. Розроблено й апробовано модель взаємодії державних і недержавних організацій з органами поліції для роботи з кривдниками, налагоджено ефективну систему переадресації та зворотного зв’язку, визначено можливі шляхи реагування на випадок домашнього насильства з боку громади.
  2. Напрацьовано пропозиції до законодавчої бази про врегулювання питання спільної роботи з кривдниками з розмежуванням функцій між суб’єктами діяльності в напрямі протидії домашньому та іншим формам насильства.
  3. Розроблено, розтиражовано й розповсюджено серед спеціалістів довідник із роботи у сфері протидії насильству.
  4. Апробовано модель взаємодії суб’єктів соціальної роботи з дільничною поліцією для роботи з кривдниками шляхом створення та забезпечення діяльності групи взаємодопомоги для кривдників. Напрацьовано шляхи спільної профілактичної роботи з кривдниками: переадресація, зворотний зв’язок, мотивація та обсяг контролю з боку дільничної поліції за відвідуванням кривдниками профілактичних заходів та психокорекційних програм.
  5. Здобуто досвід роботи у сфері запобігання рецидивам у випадку домашнього насильства через одночасну роботу із жертвами та кривдниками.
  6. Створено мобільний консультативний пункт (МКП) із запобігання насильству. Здійснено не менше ніж 38 виїздів МКП, у ході яких проведено не менше ніж 70 групових профілактичних заходів.
  7. Налагоджено взаємодію з патрульно-постовою службою щодо спільної роботи в напрямі профілактики насильства серед дітей і молоді міста.
  8. У межах діяльності МКП підвищено рівень поінформованості підлітків і молоді про проблеми, пов’язані з насильством. Профілактичною роботою охоплено не менше ніж 1 750 осіб.
  9. Проведено три тренінги для 45 представників патрульної поліції щодо підвищення рівня поінформованості про насилля серед підлітків (булінгу) та способи протидії цьому явищу.
  10. Проведено фотоконкурс серед студентської молоді міста та фотосесії на тему «Досить терпіти насильство!». За результатами конкурсу розроблено, розтиражовано соціально-рекламну продукцію на тему запобігання насильству, розповсюджено серед дітей і молоді міста й розміщено на інформаційних носіях (сітілайти, постери). Розтиражовано та розповсюджено 6 000 примірників соціальної реклами.

Результати ініціативи доступні за посиланням.

Переглянуло:  351

Кривий Ріг

Тип: Зображення

Українська мова

Весь матеріал доступний тільки зареєстрованим користувачам

Завантажити
Комплексна робота з кривдниками для запобігання та протидії домашньому насильству. Опис ініціативи

Форма швидкого зв'язку

Потрібна допомога в реалізації подібної ініціативи?

Залиште заявку і ми звʼяжимося з Вами

Споріднені матеріали

Усі матеріали, створені в рамках ініціативи